Конспект уроку інформатики. Тема уроку: Понятя таблиці поля запису. Основні Етапи роботи з базами у середовищі СУБД
Конспект уроку інформатики.
Тема уроку: Понятя таблиці поля запису. Основні Етапи роботи з базами у середовищі СУБД
Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу з елементами лабораторної роботи.
Цілі уроку: Освітні: - забезпечити оволодіння основними операціями при створенні бази даних; - формувати загально учбові уміння і навики: діяти по алгоритму по виконанню практичних вправ. Що розвивають: - формувати якості мислення; - гнучкість при виконанні вправ, раціональність; - формувати правильні уявлення, в'язані з організацією зберігання інформації на комп'ютері і доступу до неї. Прикладні: - формувати уміння і навики ефективного використання основних програм.
Методи навчання: - словесні (розповідь вчителя); - наочні (метод ілюстрацій з використанням комп'ютера); - практичні (метод лабораторної роботи).
Устаткування і наочні засоби навчання: роздаточні матеріал, демонстраційний екран, мів, класна дошка, комп'ютерний клас).
План уроку: 1. Організаційний момент. 2. Пояснення нового матеріалу: • Мотивація введення нових понять (створення ділової емоційної атмосфери на уроці; огляд сучасного стану проблеми). • Пояснення нового матеріалу (з опорою на наочно – технічні засоби навчання: демонстраційні програми). • Фізкультмінутка. • Закріплення вивченого матеріалу (побудова системи практичних вправ, розташованих «від простого до складного»). 3. Підсумок уроку. 4. Постановка домашнього завдання.
Хід уроку.
1. Організаційний момент. Перевірка готовності що вчаться до уроку. 2. Пояснення нового матеріалу. Вчитель: Тема нашого уроку: База даних. Створення і заповнення баз даних. Сьогодні на уроці ми з вами познайомимося з новими поняттями, які нам знадобляться при виконанні практичної роботи. Система управління базами даних Access входить в стандартний набір прикладних програм пакету Microcoft Office, який, – так склалося історично – використовується практично в кожній організації наший країни. Використання бази даних означає створення для практичних цілей запитів і звітів. Скажіть, де ми з вами можемо зберігати інформацію? Учень: Вся інформація може зберігатися на папері (наприклад, книжковий каталог бібліотеки, газета, журнали), в комп'ютері. Вчитель: Правильно, дійсно сучасним засобом зберігання інформації і обробки даних є комп'ютер. Введемо перше нове поняття, як база даних. Що ж це таке? База даних організаційна сукупність даних, призначена для тривалого зберігання в зовнішній пам'яті ЕОМ і постійного застосування.
База даних Фактографічна Документальна Містить короткі відомості про описувані об'єкти, представлені строго певному форматі (книжковий фонд бібліотеки, кадровий склад установи). Містить обширну інформацію різного типу: текстову, графічну, звукову, мультимедійну). Слайд 1. Обслуговування користувача здійснює інформаційна система. Інформаційна система - це сукупність бази даних і всього комплексу апаратний – програмних засобів для її зберігання, вимірювання і пошуку інформації, для взаємодії з користувачем. Існують наступні види баз даних: 1. Розподіленою базою даних називають, якщо різні частини однієї бази даних зберігаються на безлічі комп'ютерів, об'єднаних між собою мережею. Наприклад, Інтернет. 2. Реляційна база даних – бази даних з табличною формою організації. поле 1 поле 2 поле 3 поле 4 поле 5 …………… ………….. …………… ………. …………..
Слайд 2. Рядок таблиці - запис. Стовпець – поле. Кожне поле має ім'я: Дата, осідання, температура. Головним ключем в базі даних називають поле, значення якого не повторюється у різних записів.
Тип поля (властивість) Числовий (тільки числа) Логічний («та чи ні») Символьний (слова, тексти) Дата (календарні дати: день, місяць, рік) Слайд 3. Закріплення. Розглянемо на прикладі створення бази даних. Лабораторна робота по темі: Створення бази даних, що складається з однієї таблиці.
ЦІЛІ РОБОТИ:
• Познайомитися з основними поняттями бази даних; • Навчитися створювати таблицю бази даних в режимі Конструктор; • Освоїти перехід з режиму Конструктор в режим таблиці; • Освоїти основні прийоми заповнення і редагування таблиць баз даних; • Познайомитися з простій сортуванням значень таблиці; • Познайомитися з пошуком записів за зразком; • Навчитися зберігати і завантажувати базу даних; • Навчитися роздруковувати таблиці.
Етапи роботи.
1. Проектування структури бази даних. Припустимо, що нам треба виготовити найпростіший варіант бази даних, коли вся інформація зберігатися в одній таблиці. 2. Конструювання структури майбутніх таблиць бази даних. Таблицю створюватимемо в режимі Конструктор. У ній буде 7 полів (код, прізвище, ім'я, по батькові, рік народження, школа, клас) і 10 записів. Поле код – унікальний ключ запису. 3. Створення схеми бази даних. За наявності однієї таблиці схема бази даних теж проста: складається з однієї таблиці, тобто її можна спеціально не робити. 4. Введення даних в таблиці. У даному варіанті буде одна таблиця. Таблицю створюватимемо в режимі Конструктор, а заповнювати – в режимі таблиці, просуваючись по осередках за допомогою стрілок, клавіші табуляції або мишки.
Хід роботи.
ЗАВДАННЯ 1. Створіть нову базу даних і виготовте структуру таблиці з інформацією про студентів «Комп'ютерної школи».
Порядок роботи: • Викличте програму Access. Для цього двічі клацніть за програмою Microcoft Access. Перед вами відкриється вікно системи управління базами даних, в яких з'явитися меню. • Включите мишкою перемикач Нова база даних і клацніть по кнопці ОК. З'явитися діалогове вікно. У полі Ім'я файлу як ім'я бази даних введіть своє прізвище. Це буде назва вашої особистої бази даних. • Клацніть по кнопці Створити або натисніть клавішу (Enter). • У наступному вікні виберіть тип створюваного документа (виберіть відповідну закладку). Ви створюєте таблицю, тому виберіть закладку Таблиця. Клацніть по кнопці Створити. • Переходимо до роботи з наступним діалоговим вікном: Нова таблиця. Тут декілька варіантів, але ви виберіть Конструктор і клацніть по кнопці ОК. З'явиться вікно Конструктора. • У верхній лівій клітці введіть ім'я поля (набирайте слово «Прізвище», а не своє прізвище) і натисніть на клавішу (Enter). У сусідній клітці з'явиться тип даних, за умовчанням він задається Текстовий. Будь-який інший вибирається за допомогою спадаючого меню. • Заповните поля в Конструкторі даними з табл.1. Загальні властивості поля залишаємо за умовчанням (які задає сама програма).
Имя поля Тип данных Фамилия Текстовый Имя Текстовый Отчество Текстовый Год рождения Числовой Школа Числовой Класс Числовой
• Збережете таблицю, клацнувши по кнопці піктографічного меню. • У вікні, що з'явилося, наберіть ім'я таблиці Список і клацніть по кнопці ОК. З'явиться запит на створення ключового поля – унікального поля запису, по якому зручно зв'язувати таблиці. У даному варіанті самостійно з'являтимуться числа – номери записів. • Відповідайте ТАК. • Перейдіть в режим таблиці, клацнувши по кнопці. Введення даних ви проводитимете в цьому режимі, заповнюючи клітки таблиці. Значення поля Код мінятиметься автоматично. Якщо закінчити введення в осередок натисненням на клавішу (Enter), то маркер перейде в наступний осередок. • Заповните базу даних значеннями з табл.2.
Код Фамилия Имя Отчество Год рождения Школа Класс 1 Иванникова Анна Ивановна 1984 1 9 2 Баранова Ирина Алексеевна 1983 3 10 3 Корнилова Ольга Владимировна 1984 5 9 4 Воробьёв Алексей Петрович 1983 1 10 5 Воробьёв Алексей Иванович 1984 3 9 6 Воробьёв Олег Григорьевич 1085 5 8 7 Скоркин Александр Евгеньевна 1982 1 11 8 Володина Анна Алексеевна 1984 3 9 9 Новосёлов Алексей Антонович 1983 5 10 10 Александрова Елена Алексеевна 1984 1 9
• Збережете введені дані. В результаті ви отримали таблицю, з якою можна працювати. (кожен учень отримує лабораторну роботу)
Підсумок уроку. 1. Що таке база даних? 2. У чому відмінність між фактографічними і документальними базами даних? 3. Що таке розподілена БД? 4. Приведіть приклади інформаційних систем. 5. Що таке головний ключ запису? Які бувають ключі? 6. Що таке запис, поле запису? Яку інформацію вони містять? 7. Які бувають типи полів? Що позначає кожен з типів? (фронтальний опит) Домашнє завдання.