В школуСреда, 16.07.2025, 16:46

Приветствую Вас Гость | RSS
Главная | Каталог статей | Регистрация | Вход
Меню сайта

Категории раздела
Анализы уроков [10]
Анализы проыеденных уроков для разных предметов
Конспекты [41]
Планы конспекты и просто конспекты уроков разных тематик
Документация [12]
Примеры заполнений разного рода документов
Мероприятия [13]
Тексты, планы и сценарии мероприятий
Контроль знаний [117]
Контрольные и самостоятельные работы, вопроссы, тесты, лабораторные работы и т.д
Литература [84]
Статьи и другая образовательная литература
Рефераты и Доклады [25]
Рефераты, доклады, дипломные проекты и т.д
Разное [10]
Статьи с других сайтов предоставленніе нам.

Статистика

Онлайн всего: 1
Гостей: 1
Пользователей: 0

Главная » Статьи » Литература

Кабінет обчислювальної техніки. Правила техніки безпеки.

Кабінет обчислювальної техніки. Правила техніки безпеки.

1.       Призначення кабінету інформатики.

2.       Обладнання кабінету інформатики.

3.       Правила техніки безпеки під час роботи у комп’ютерному класі.

4.       Санітарно-гігієнічні вимоги до комп’ютерного класу.

5.       Організація роботи у комп’ютерному класі.

 

1. Призначення кабінету інформатики

Для нормальної організації навчання інформатики в школі необхідно обладнати кабінети, оснащені комплексами навчальної обчислюваль­ної техніки на базі персональних комп'ютерів, об'єднаних у локальну мережу.

З урахуванням тенденції комп'ютеризації освіти призначення кабі­нету полягає в забезпеченні:

1) занять з курсу «Інформатика», передбачених навчальними про­грамами:

2)    факультативів, гуртків, комп'ютерних клубів учнів та інших додаткових форм навчальної діяльності;

3)  занять з інших предметів за мірою інформатизації;

4)  комп'ютеризації управління закладом освіти.

 

2. Обладнання шкільного кабінету інформатики

Сьогодні стандартним можна вважати наявність 9-15 робочих місць учнів і робочого місця вчителя, об'єднаних у локальну мережу. На робочому місці вчителя повинен бути також принтер. Додаткове облад­нання: магнітофон, діапроектор, телевізор, мультимедійний проектор, сканер, відеокамера, модем.

Крім того, кабінет інформатики повинен бути оснащеним навчаль­ними і наочними посібниками, навчальним обладнанням, меблями, оргтехнікою для проведення теоретичних і практичних, класних, позакласних і факультативних занять з інформатики.

У кабінеті можуть бути різні варіанти розміщення комп'ютерів, але будь-який з них повинен забезпечувати:

1) безпеку роботи учнів і вчителя з обладнанням;

2) зручність роботи для учнів;

3) зручність роботи для вчителя з точки зору управління уроком, поєднання різних форм навчання, організації контролю та оці­нювання знань і вмінь;

4) зручність для обслуговування і ремонту;

5) раціональне використання площі приміщення. Розглянемо основні варіанти розміщення комп'ютерів у класі.

1 варіант: розміщення у вигляді букви «П» (мал. 3.5). У цьому випадку всі роз'єми комп'ютерів повернуті до стін, учні й обладнан­ня потенційно знаходяться в безпеці. Учні при такому розташуванні комп'ютерів не відволікають один одного. Вчитель має можливість по­стійно бачити всі монітори комп'ютерів, за якими працюють учні. Така схема зручна для лабораторних занять за комп'ютерами, але незручна для проведення теоретичних занять.

2 варіант (мал. 3.6): така схема прийнятна для організації теоре­тичної частини уроку, але потрібна більша за площею кімната, ніж у першому варіанті. За такого розташування комп'ютерів учитель може ефективно чергувати і поєднувати різні форми роботи: частина учнів працює за столами для занять у середині класу, частина — за комп'юте­рами, що розташовані вздовж стін.

 Мал. 3.6

 

3. Правила техніки безпеки під час роботи з комп'ютером

Перед початком роботи в класі на початку навчального року вчитель інформатики проводить учням інструктаж з техніки безпеки, після чого заповнює журнал, у якому розписуються учні і той, хто проводив ін­структаж.

У разі порушення одним з учнів правил роботи в комп'ютерному класі або правил техніки безпеки вчителю слід привернути до цього увагу всього класу, навіть якщо це випадковість.

Налагодження і підготовку комп'ютерів до роботи, під'єднання необхідних пристроїв та встановлення відповідного програмного забез­печення, усунення будь-яких неполадок у роботі комп'ютера та при­строїв здійснюють фахівці в спеціальних майстернях з використанням необхідної апаратури, інструментів, комплектуючих виробів.

Під час роботи з комп'ютером у комп'ютерному класі учням катего­рично забороняється'.

• самостійно намагатися усунути будь-які неполадки в роботі ком­п'ютера, незалежно від того, коли і з чиєї вини вони сталися;

• від'єднувати і під'єднувати будь-які пристрої комп'ютера;

• доторкатися до будь-яких деталей на задній панелі системного блоку;

• знімати кришку корпуса системного блоку;

• вставляти чи виймати диски (магнітні й оптичні) під час роботи дисководів, коли світиться індикатор на дисководі;

• силоміць вставляти чи виймати гнучкі (магнітні) дискети та оптичні (лазерні) диски;

• вручну переміщувати підставку для лазерного диска в отвір для нього чи назовні;

• застосовувати непередбачувані правилами фізичні дії до будь-яких пристроїв —.стукати по пристроях, трясти їх, перевертати, розбирати тощо.

Крім того, під час роботи за комп'ютером необхідно дотримуватися певних правил. Основні з них:

1. Дисплей повинен бути розвернений від вікон під кутом, не мен­шим 90°, з метою запобігання потрапляння на екран прямих сонячних променів та уникнення відблиску, що значно ускладнює читання інфор­мації з екрана дисплея.

2. Екран дисплея повинен бути очищений від пилу, оскільки пил спричинює появу шкідливих впливів при роботі за дисплеєм.

3. На столі, де встановлено комп'ютер, не повинні знаходитися сто­ронні речі, їжа чи її залишки тощо.

4. Перед початком роботи за комп'ютером слід вимити і насухо витерти руки для запобігання появи плям на клавіатурі, корпусі ком­п'ютера, дисплея, мишки та ін.

5. Через кожні 10 хв роботи за екраном дисплея слід зробити перер­ву на кілька хвилин, під час якої записати отримані результати, підготу­вати дані для продовження роботи чи її план, або просто відпочити.

6. Якщо використовується мишка, то під неї слід покласти спеці­альний килимок для запобігання забруднення, що може призвести до виходу з ладу.

7. Якщо клавіатура не використовується, вона має бути накрита спеціальною прозорою кришкою для запобігання попадання пилу чи якихось предметів під клавіші, що може призвести до ушкодження кла­віатури.

8. При виникненні будь-яких запитань під час роботи з комп'юте­ром слід звертатися до вчителя.

Без значної спеціальної підготовки дозволяється:

 користуватися клавіатурою, під'єднаною до комп'ютера, яка слу­жить для введення повідомлень-вказівок про виконання комп'ю­тером тих чи інших операцій;

• користуватися мишкою, під'єднаною до комп'ютера, яка викорис­товується, щоб мати можливість серед переліку послуг, позначен­ня чи назви яких подані на екрані дисплея, вибрати (вказати на) одну із послуг, що надаються комп'ютером;

• вмикати комп'ютер за допомогою вмикача на передній панелі системного блоку;

• після появи на екрані дисплея повідомлення «Тепер комп'ютер можна вимкнути» вимикати комп'ютер за допомогою вимикача на передній панелі системного блоку.

 

4. Санітарно-гігієнічні вимоги до комп'ютерного класу

На один комп'ютер у класі повинно відводиться не менше 6 м2 пло­щі, при цьому об'єм приміщення повинен бути не менше 24 м3. Якщо робочих місць понад 10, то для кабінету потрібна обладнана лаборант­ська кімната площею 18 м2.

Не дозволяється розміщення місць з комп'ютерами в навчальних закладах в цокольних і підвальних приміщеннях. Стіни приміщення фарбуються у холодні кольори, а штори на вікнах повинні гармонувати з кольором стін. Чорні штори використовувати забороняється.

Природне освітлення в комп'ютерному класі має забезпечувати коефіцієнт природного освітлення не нижче 1,5 %. Бажано, щоб вікна кабінету виходили на північ або північний-схід. У іншому випадку слід забезпечити клас сонцезахисними пристроями, оскільки сонячне світло не повинно попадати на екрани моніторів або в поле зору учнів під час роботи за комп'ютером.

Штучне освітлення в приміщеннях повинно здійснюватися систе­мою загального рівномірного освітлення. Слід обмежувати нерівно­мірність розподілу яскравості в полі зору користувача. За джерело освітлення при штучному освітленні повинні застосовуватися зде­більшого люмінесцентні лампи. Освітлювачі при периметральному розташуванні повинні встановлюватися локалізовано над робочим столом ближче до його передньої межі.

Робочі місця повинні розташовуватися так, щоб природне світло падало збоку, зліва. Схема розміщення робочих місць повинна врахо­вувати відстань між робочими столами з моніторами (у напрямі тилу  поверхні одного монітора й екрана іншого монітора), яка повинна бути не меншою 2 м, а відстань між боковими поверхнями моніторів — не меншою 1,2 м.

Для підвищення вологості повітря в приміщеннях слід використову­вати зволожувачі повітря. Перед початком і після кожної академічної години навчальних занять приміщення повинні провітрюватися. Не­обхідна також обов'язкова вентиляція або кондиціонування повітря. Температура в приміщенні має становити — 18-22 °С, вологість —. 52—65 %. Щодня слід проводити вологе прибирання. Приміщення по­винні забезпечуватися аптечкою першої допомоги і вуглекислотними вогнегасниками.

Кабінет інформатики не повинен межувати з приміщеннями, що є джерелами шуму і вібрацій. Допустимий рівень шуму — 40 дБ.

Не дозволяється ремонтувати комп'ютери безпосередньо в робочих приміщеннях.

Екран монітора комп'ютера повинен знаходитись на відстані 600-700 мм від очей користувача, але не ближче 500 мм. Кут погляду на екран (кут між променями від країв екрана) повинен бути не меншим 45°. Висота знаку на моніторі повинна бути не меншою за 3 - 4 мм. Відстань між пікселями — світловими точками, з яких формується зо­браження, повинна бути меншою, ніж розмір пікселя. Рекомендуються темно-зелений фон і білі знаки на екрані (або чорні знаки на світлому фоні при хорошому моніторі). Червоний, фіолетовий, синій і особливо блакитний кольори призводять до стомлення очей. Не повинно пред'яв­лятися більше семи кольорів одночасно.

Якщо безпосередньо з комп'ютером ніякі .роботи не виконуються, то краще працювати на окремому робочому місці, що розташоване не ближче, як за 1,5 м від комп'ютера.

Клавіатура не повинна бути жорстко зв'язана з монітором. Поверх­ня клавіатури — матова.

 

5. Організація роботи в комп'ютерному класі

Функціональний стан учнів під час навчальних занять з використан­ням комп'ютерів у кабінеті інформатики (класі) визначається багатьма чинниками навколишнього середовища, включаючи організацію робо­чого місця. Одним з чинників, який може зменшити негативний вплив моніторів і комп'ютерів, є суворе дотримання режиму роботи.

Як свідчать дані хронометражу, щільність роботи учнів з комп'юте­рами під час уроку висока (85 - 95 %).

Сьогодні, незважаючи на те, що парк комп'ютерів суттєво і швидко змінюється, удосконалюються технічні характеристики комп'ютерів, однак залишається гострою проблема стомлення учнів під час роботи з моніторами та вплив комп'ютерів на стан їхнього здоров'я. Саме тому залежно від віку учнів лікарі та психологи наполягають на введенні об­межень на час роботи за дисплеєм та на проведенні фізкультурних пауз.

Робота на ПЕОМ пов'язана з великим емоційним напруженням, негативними і позитивними емоціями. Нарівні з цим значне наванта­ження випадає на зоровий аналізатор, його акомодаційний апарат, центральну нервову систему. При роботі на ПЕОМ учні скаржаться на втомлюваність очей: різь в очах, плаваючі точки перед очима, головний біль та ін. Проведені психофізіологічні дослідження показали, що робо­та на комп'ютерах викликає більш виражені несприятливі зміни з боку вищої нервової діяльності і зорового аналізатора. Це говорить про роз­виток стомлення і перевтоми, які наступають раніше, ніж при звичай­ному навчанні, навіть при виконанні контрольних робіт у тому самому кабінеті інформатики, коли всі комп'ютери вимкнені.

Численні спостереження і дослідження функціонального стану учнів при роботі на ПЕОМ довели неможливість проведення безпе­рервної роботи протягом усього уроку. Особливо чутливі до впливу не­сприятливих чинників середовища, в тому числі тих, що виникають при роботі комп'ютерів, учні молодшого і середнього віку, які інтенсивно ростуть і розвиваються. Тому чим молодший організм, тим більш виражені зміни в його функціональному стані можна спостерігати під дією будь-яких негативних чинників середовища.

Згідно з санітарними правилами і нормами для учнів 10-11-х класів повинно бути не більше двох уроків на тиждень з інформатики з вико­ристанням ПЕОМ, а для інших класів — не більше одного уроку на тиждень. Безперервна тривалість роботи на ПЕОМ не повинна пере­вищувати для учнів:

• 6 - 7-х класів — 20 хв;

• 8 - 9-х класів — 25 хв;

• 10 - 11-х класів на першій годині — 30 хв, на другій — 20 хв.

Робота з комп'ютером повинна проводитись в індивідуальному темпі.

Після встановленої тривалості роботи на комп'ютері повинен проводитися комплекс вправ для очей, а після кожного уроку на перер­вах — фізичні вправи для профілактики загальної втоми.

Комплекси вправ для очей повинні бути представлені на плакаті в кабінеті (класі), а ще краще їх роздрукувати і покласти на кожне робоче місце учня для індивідуального користування. Комплекси вправ для очей потрібно проводити після закінчення роботи на ПЕОМ з учнями 6 - 7-х класів, а учням старших класів — через 15-20 хв.

Комплекси вправ для очей повинні обов'язково виконуватися уч­нями, що мають короткозору і далекозору рефракцію очей.

Для зняття локального стомлення м'язів, які підтримують тіло і голову у вертикальному положенні, рук і ніг доцільно проводити фізкультхвилинки, а для зняття загальної втоми — фізкультпаузи, які спри­яють поліпшенню функціонального стану нервової, серцево-судинної і дихальної систем. Фізкультхвилинки бажано проводити на уроках, а фізкультпаузи — на перервах.

Час виробничої практики учнів старших класів в позаурочний час з • використанням комп'ютера повинен бути обмеженим для учнів, старших 16 років — 3 год, а для учнів, молодших 16 років — 2 год з обо­в'язковим дотриманням режиму роботи і проведенням профілактичних заходів: гімнастики для очей через 20-25 хв і фізичних вправ через 45 хв під час перерви.

Заняття в гуртках з використанням комп'ютера повинні організову­ватися не раніше, як через 1 год після закінчення навчальних занять у школі. Такі заняття повинні проводитися не частіше, як двічі на тиждень.

Режим роботи за комп'ютером, проведення профілактичних заходів для попередження розвитку перевтоми повинні бути аналогічні і на уроках з інформатики з використанням ПЕОМ. Робота на ПЕОМ під час навчальних занять і практики повинна здійснюватися в індивідуаль­ному темпі і ритмі.

Режим роботи на комп'ютерах у гуртках повинен відповідати вимо­гам до навчальних занять, з обов'язковим проведенням профілактичних заходів. Багато дітей мають вдома комп'ютери. Вимоги до роботи з ком­п'ютером вдома аналогічні до вимог щодо занять у школі з використан­ням комп'ютерів.

Комп'ютерні ігри гірше впливають на очі і центральну нервову систему порівняно із звичайною навчальною роботою на ПЕОМ. Тому тривалість перегляду гри має обмежуватись 15 хв для учнів старших класів. Більш тривале використання комп'ютерної гри може негативно позначитися на самопочутті, сприяти розвитку перевтоми зорового аналізатора і центральної нервової системи, зниженню працездатно­сті. Дотримання наведених рекомендацій при роботі з комп'ютерами під час навчальних занять, практики й у позанавчальний час дозволить зберегти хороше самопочуття і працездатність, а також попередити розвиток небажаних відхилень у функціональному стані і здоров'ї учнів.

Категория: Литература | Добавил: Armageddets (26.10.2012)
Просмотров: 4297 | Теги: Кабінет обчислювальної техніки. Пра | Рейтинг: 0.0/0
Всего комментариев: 0
Добавлять комментарии могут только зарегистрированные пользователи.
[ Регистрация | Вход ]
Мини-чат

Форма входа

Поиск


Copyright MyCorp © 2025
Сделать бесплатный сайт с uCoz